اگر تماشای خلاقیت یا سورپرایز شدن برای‌تان جذاب باشد، حتما چندساعتی را در رویا پارک مشغول خواهید بود!

مجموعه رویا پارک که یکی از تم‌پارک های جذاب و با کیفیت ایران است یک ساختمان بزرگ در دل مجموعه وسیع دارآباد است که در هر گوشه آن می‌توانید با انبوهی از ایده‌های هیجان انگیز ساعت‌ها وقت بگذرانید.

این پارک ویژه شامل شش بخش یا اصطلاحا زون(zone) مختلف است:

۱-بخش سه‌بعدی‌ها

۲-بخش بی‌نهایت‌ها

۳-بخش پرسپکتیو

۴-بخش جاذبه

۵- بخش خطای دید

و در آخر:

۶- بخش تاریک

پیش از ورود به ساختمان اصلی، پای پله‌های ورودی، با دو سنگ عجیب روبه‌رو می‌شویم که به شکل غیرممکنی روی هم و در تعادل کامل قرار دارند و بدون لغزش و جابجایی ثابت ایستاده‌اند.

p1

دم در ورودی ماموران کنترل با میزی که خلاف جریان جاذبه نیمه معلق قرار دارد و دوتا از پایه‌هاش روی هوا قرار دارد به شما خوش‌آمد می‌گویند! پشت سرشان تلویزیون بزرگی به صورت کج روی دیوار جا خوش کرده‌است… انکار اینجا خبری از جاذبه نیست! چه استقبال شگفت انگیزی!

p2

ورودی بخش‌ها از یک در اتوماتیک بزرگ شبیه درهای بازی‌های کامپیوتری می‌گذرد. پشت این در با اولین صحنه عجیب کل مجموعه رو‌به‌رو می‌شویم: یک اتاق خالی با نوشته بزرگ زرد رنگ «من خودِ خوشحالی‌ام» که روی کف اتاق، ستون وسط  و دیوارها امتداد دارد و اگر در زاویه مناسب بایستید یکپارچه دیده می‌شود، انگار نه انگار دیوار و کف و سقفی وجود دارد!

p3

این نوشته به نوعی پیام کلی مجموعه رویا پارک هم محسوب می‌شود، و به ما یادآوری می‌کند که خوشحالی واقعی درون تک‌تک ماست.

1- بخش سه‌بعدی‌ها

در این بخش شما جزئی از آثار می‌شوید و میتوانید با عکس‌های جذابی که تهیه می‌کنید یا عکاسان مجموعه از شما می‌گیرند، دوستان‌تان را در اینستاگرام و بقیه شبکه‌های اجتماعی شگفت‌زده کنید! می‌توانید توی دهان یک کوسه بزرگ جا بگیرید یا مثل فرشته‌ها بال در بیاوید! جزئی از تصویرگری کتاب‌های کهن ایرانی شوید یا کمان آرش کمانگیر را بر فراز باروی یک قلعه در دستان‌تان بگیرید! با خیام ستارگان را بررسی کنید و گپی با ملاصدرا بزنید! البته می‌دانید که، فقط توی عکس!

p4

بعد از گذر از قسمت سه‌بعدی‌ها از راهرویی عبور می‌کنید که نوشته‌های امیدبخشی را توسط نور زیر پاهایتان نقش کرده است نظیر: «این نیز بگذرد»

2- بخش بی‌نهایت‌ها - آینه‌های توبه‌تو

اگر دوست دارید طعم یک تجربه بدون انتها از زمان و مکان را بچشید این بخش از مجموعه مال خود شماست! دنیای بی‌پایان آینه‌ها که با یک «کتابخانه بی‌نهایت» شروع می‌شود. سرتان را به چپ و راست بگردانید و قفسه‌هایی را ببینید که هرگز تمام نمی‌شوند! کم‌کم متوجه می‌شود که وارد دنیای جادو شده‌اید. چندین اتاق پوشیده از آینه‌ها که شما را به هزاران شما تبدیل می‌کنند! می‌توانید با تعدادی از انعکاس‌های خودتان پشت میز«جلسه انفرادی» بنشینید، یا مقابل «آینه بی‌وزن کننده» هر دوتا پای‌تان را بالا بگیرید و روی هوا بمانید! سرتان را توی «مثلث بی‌نهایت» فرو کنید و در ده‌ها جهت منعکس شوید!

p5

یکی از به یاد ماندنی‌ترین آثار این بخش «فصل مشترک» نام دارد. تعدادی آینه افقی که یک خط درمیان وجود دارند. شما یک طرف و دوست‌تان آنطرف، حالا، هم شما و هم کسی که آن‌سوی آینه‌ها ایستاده تصویری ادغام شده از خودتان و او می‌بینید. یک خط در میان شما هستید و شما نیستید!
بخش معروف دیگری هم در این قسمت وجود دارد که «میز شام آخر» نام دارد. این هم از آن قسمت‌هایی است که می‌توانید برای اینستاگرام‌تان رویش حساب کنید! از زیر یک میز غذاخوری کوچک وارد می‌شوید و سرتان را از ظرف غذا بیرون می‌آورید. نکته اینجاست که زیر میز خالی است و با دیدن عکس‌تان این سوال حتی برای خودتان هم پیش می‌آید که من دقیقا چطور آنجا بودم؟!

p6

این‌ها فقط چندتا از اتاق های فراوان بخش بی‌نهایت‌ها بودند. مابقی را خودتان تجربه خواهید کرد

3- بخش پرسپکتیو

بعد از قسمت بی‌نهایت‌ها به یک دروازه می‌رسید که از طریق یک راه‌پله، شما را به سالنی می‌رساند که آنجا همه چیز برای فریب چشم‌های شما طراحی شده! اینجاست که این ضرب المثل به درستی معنا پیدا می‌کند: «آدم دیگه به چشم‌هاشم نمی‌تونه اطمینان کنه!» همان ابتدا، «مجسمه‌های دو منظری» پیش روی‌تان قرار دارند. مجسمه های کوچک باورنکردنی‌ که مقابل چشمان خودتان شما را گول می زنند. از یک سمت شبیه یک مربع یا لوزی و از سمت دیگر ناگهان یک دایره کامل! باید آنجا باشید تا از نزدیک ببینید چه می‌گویم! من که هنوز هم باورم نمی‌شود!
در بخش دیگری از این سالن یک مجسمه خلاقانه از سر یوزپلنگ ایرانی دیده می‌شود که با استفاده از صدها مداد رنگی کوچک و آویخته از سقف ساخته شده‌است. نکته آنجاست که وقتی چند قدمی جابه‌جا شوید و از پهلو نگاهی دوباره به همین مدادرنگی ها بیاندازید در کمال شگفتی دیگر خبری از سر یوزپلنگ نیست و مدادرنگی‌ها به زیبایی هرچه تمام‌تر در کنار هم نقشه ایران را به شما نشان می‌دهند.
در کنار همه این‌ها، روی دیواری تابلوی بزرگی وود دارد که بعد از دیدن هرگز فراموشش نخواهید کرد. در ساخت آن از تکنیکی استفاده شده که اصطلاحا به آن ریوِرس پکتیو (Reversepective) گفته می‌شود. روی تابلو سه دالان تصویر شده‌ که با جابه‌جا شدن شما زاویه دیدتان به آن‌ها تغییر میکند. انگار که واقعا مقابل راهروهای طولانی یک هتل بزرگ قرار داشته باشید. شاید در اولین برخورد سرتان گیج برود و حتی کمی مایل باشید وارد تابلو بشوید! اما وقتی از کنار به تابلو نگاه کنید متوجه راز عجیب آن خواهید شد: تابلو کاملا برجسته است و ذهن شما آن را معکوس درنظر گرفته است!

p7

بخش‌های دیدنی قسمت پرسپکتیو آنقدر زیادند که همه‌شان در این مطلب جای نمی‌گیرند، اما اشاره کوتاهی به بعضی دیگر از آن‌ها باز هم خالی از لطف نیست: «میزریورس‌پکتیو» که شمال یک رویۀ میز و یک پایۀ جدا و یک صندلی است. پایه و صندلی جلوتر و رویۀ میز عقب‌تر قرار گرفته. روی رویۀ میز یک فنجان غول‌آسا قرار دارد. همۀ این‌ها باعث شده تا بتوانید عکس‌های شگفت‌انگیزی بگیرید: کافی است یکی از دوستان‌تان را به داخل فنجان بفرستید و خودتان هم روی صندلی بنشینید. حالا شما چند برابر دوست‌تان  دیده می‌شوید و میتوانید او را مثل قهوه بخورید!! نوش جان.

p8

معروف‌ترین بخش در این قسمت رویا پارک «اتاق اِیمز» نام دارد. اتاق عجیبی که طوری طراحی شده که به راحتی شما و یکی از دوستان‌تان را با چند قدم کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از دیگری می‌کند. بله! احتمالا عکس‌های عجیب این اتاق را تا حالا در اینترنت دیده‌اید، همان اتاق غیرقابل درک را می‌گویم!
در پایان هم یک مجسمه با نمک دایناسور تیرِکس سبز رنگ که در ساخت صورتش باز هم از تکنیک ریورس‌پکتیو استفاده شده، شما را با نگاهش بدرقه می کند تا «بخش جاذبه» رویا پارک هدایت شوید.

4- بخش جاذبه

یک اتاق کامل با تمام جزیبات را در نظر بیاورید. همه چیز در بخش جاذبه همین شکلی است با این تفاوت که کل اتاق حدود 20درجه کج قرار دارد. راه رفتن در این اتاق شاید برای‌تان سخت باشد اما به تجربه عجیب و غریبش می‌ارزد! ناگهان متوجه می‌شوید که شما و همه بازدید کنندگان دیگر در یک دنیای دیگر قرار گرفته‌اید! دنیای آدم‌های کج!

p9

از آثار جالب دیگری که در بخش جاذبه تجربه خواهید کرد «آسپزخانه معلق» و «اتاق 90 درجه» است.

5- بخش خطای دید

این بخش کمی متفاوت از قسمت‌های دیگر است و با خطاهای شناختی چشم‌های ما سروکار دارد. یک نورپردازی بسیار دلپذیر در سراسر این بخش شما را همراهی می‌کند. لامپ های گرد کوچک که تمام سقف را پوشانده اند و خطوط منحنی روی دیوارها هم همینطور. تعداد زیادی تابلو روی دیوارها قرار دارد که شامل تصاویری هستند که قرار است چشمان ما را فریب بدهند و موفق هم می‌شوند!

p10

در این بخش یک صندلی به یاد ماندنی هم هست که باز خوراک خوبی برای عکس‌های اینستاگرامی شماست! این صندلی و عصایی که کنار آن قرار دارد به «عصای مرتاض» معروف است. چهارزانو روی صندلی که در ارتفاع قرار دارد می‌نشینید، دست‌تان را به عصا می‌گیرید و ردایی که روی صندلی قرار دارد را روی خودتان می‌اندازید. حالا یک مرتاض کارکشته شده اید که چهارزانو روی هوا نشسته است!
«دیوارسایه‌ها» هم یک بخش دیدنی دیگر است، دیواری که در آن یک نورپردازی بسیار دقیق با دقتی در حد میکرومتر انجام شده و به این ترتیب به استفاده از حروف فارسی برجسته، یک چهره انسان روی دیوار نقش شده.

6- بخش تاریک

p11

آخرین بخش رویاپارک بخش تاریک یا Dark zone نام دارد. راهروهای بلندی که با نور UV  روشن شده‌اند و پوشیده از نقاشی های بلک لایت (Black light) هستند که در آن تاریکی می‌درخشند. نقاشی های بخش آخر روایت‌گر سفری از دل کهکشاه‌ها به عمق اقیانوس‌هاست. درانتها هم به یک زیردریایی بزرگ غول‌آسا می‌رسیم که توسط یک اختاپوس احاطه شده. این همان زیردریایی معروف ناتیلوس است که در داستان «20هزار فرسنگ زیر دریا» نامش را شنیده‌ایم.
اگر از در این زیردریای وارد شوید به آخرین اتاق کل مجموعه رویاپارک وارد می‌شوید که شبیه به اتاقک‌های داخلی یک زیردریایی طراحی شده است. ضمنا دراین اتاق می‌توانید عکس‌هایی که عکاسان مجموعه در طول تمام سفر حیرت‌انگیزتان از شما گرفته‌اند را تحویل بگیرید.

دسترسی به کافی شاپ و رستوران

در کنار رویاپارک،  کافه رستوران امیر شکلات قرار دارد که منظره تهران از این کافه مخصوصا شبها بسیار زیبا است. شما هم می توانید از داخل کافه استفاده کنید و هم در فضای بیرونی میز و صندلی چیده شده است. هزینه استفاده از کافه و رستوران جدا از هزینه هیومن پارک محاسبه می شود. منوی کافه شامل انواع نوشیدنی ها، کیک، سالاد سزار و انواع فست فود و سیب زمینی سرخ کرده است.

p12

آدرس رویا پارک و نقشه

خیابان نیاوران، ابتدای خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه، انتهای خیابان موزه، رویا پارک

مسیرهای دسترسی به رویا پارک

وسیله نقلیه شخصی:

اگر می خواهید با وسیله شخصی به پارک بروید، باید خودتان را به میدان شهید باهنر ( نیاوران) برسانید و وارد خیابان پورابتهاج (دارآباد) شوید. بعد از تقاطع شهید سباری (آجودانیه) وارد خیابان موزه شوید.

مترو:

نزدیک ترین ایستگاه مترو به دارآباد، ایستگاه متروی تجریش است. بعد از پیاده شدن در این ایستگاه از طریق تاکسی های تجریش-نیاوران-دارآباد می توانید ا ابتدای خیابان موزه بروید.

اتوبوس:

از پایانه تجریش که در میدان تجریش واقع شده است، سوار اتوبوس های تجریش-دارآباد شده و در ایستگاه موزه حیات وحش از اتوبوس پیدا شود و با کمی پیاده روی به ورودی پارک برسید.

تاکسی:

در میدان تجریش، سوار تاکسی های تجریش-نیاوران-دارآباد شوید و تا ابتدای خیابان موزه بروید.

تلفن تماس با هیومن پارک

برای تماس با رویا پارک می توانید از تلفن گویای 24557 استفاده کنید.

حرف آخر

رویاپارک فقط یک پارک نیست، یک سفر فراموش نشدنی است که دوست دارید برای دیگران هم تعریفش کنید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *